HISTORIA OSTEOPATII


Medycyna osteopatyczna sięga swoimi korzeniami XIX wieku. Twórcą metody był lekarz Andrew Tylor Still (1828-1917). W tamtych czasach leczenie było brutalne i nieskuteczne, kończące się często śmiercią. Still będąc niezadowolony z metod i efektów leczenia postanowił odrzucić konwencjonalną medycynę i zaczął szukać nowych rozwiązań. Prowadząc liczne badania na zwłokach Indian zgłębiał swoją wiedzę na temat anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Doszedł do wniosku, że większość chorób bierze się z nieprawidłowości krążenia płynów w organizmie w wyniku ucisku przez kości i tkanki.Still uważał, że po zlikwidowaniu wszelkich przeciążeń, zaburzeń struktury, organizm będzie sam potrafił poradzić sobie z chorobą.

Najważniejsze założenia filozoficzne osteopatii to:

  • ciało jest całością
  • istnieje bezpośredni związek między strukturą i funkcją;
  • organizm człowieka posiada mechanizm samoregulacji i samoleczenia

Dr Andrew Taylor powołał do życia pierwszą Akademie Medycyny Osteopatycznej w Kirksville (USA) w 1892 roku, szkoląc pierwszych adeptów tej sztuki leczenia. Medycyna Osteopatyczna do Europy przywędrowała w 1917 roku rozwijając się początkowo głównie w Anglii, a następnie we Francji i krajach Beneluxu.

Dziś osteopatia wygląda już zupełnie inaczej niż za czasów jej założyciela. Zmianie uległy sposoby postępowania leczniczego oraz powstały nowe techniki terapeutyczne, które ciągle są rozwijane. Obecnie medycyna osteopatyczna wyróżnia kilka podstawowych działów:

  • osteopatia narządu ruchu
  • osteopatia narządów trzewnych
  • osteopatia czaszkowa
  • osteopatia pediatryczna

Osteopatia w Polsce

Od 2003 roku w Polsce odbywają się szkolenia osteopatii prowadzone w ramach pięcioletnich studiów podyplomowych przeznaczonych dla lekarzy i fizjoterapeutów. Zajęcia prowadzone są przez osteopatów z uczelni belgijskiej (Sutherlad College of Ostheopatic Medicinie). Studia kończą się uzyskaniem tytułu dyplomowanego osteopaty (D.O.). W 2005 r. powstało Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), którego celem jest miedzy innymi szerzenie osteopatii w Polsce oraz kształcenie specjalistów osteopatii. Towarzystwo jest członkiem Europejskiej Federacji Osteopatii (EFO).

ADRES GABINETU:

ul. Jeżycka 4/2 Poznań


UMÓW WIZYTĘ

mgr Marcin Hoffmann D.O.
506-070-949

mgr Julia Hoffmann
515-047-041

lek. med. Maciej Hess
504 062 691

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek 8:30 – 17:00
Wtorek 8:30 – 17:00
Środa 8:00 – 19:00
Czwartek 8:30 – 17:00
Piątek 8:00 – 19:00

Copyright by Osteomedica 2018. All rights reserved.